Balığı diğer eti tüketilen canlılardan ayıran en belirgin özellik, mevsim olarak bir tüketilme takviminin bulunmasıdır. Yapılan araştırmalara bakıldığı zaman, sağlık açısından doğru ay ve mevsimine göre balık tüketiminin, normal olandan daha fazla yararlı ve etkili olduğu, iklimin balık üzerinde vitamin ve mineral farklılığı yarattığı gözlemlenmiştir. Özellikle Antalya balık restoranlarında yer alan balık vitrinlerinde, mevsimsel olarak balık çeşitlerinin değiştiğini görmüşsünüzdür. Bugünkü yazımızda aylara göre hangi balık tüketilmeli ve tercih edilmelidir konusu üzerinde duracağız.

Antalya balık restoranlarında aylara göre balık çeşitliliği

Ocak Ayı

Ocak, soğuk havaların en üst seviyede olduğu, balık mevsiminin dolu dolu geçtiği kış aylarından biridir. Balık çeşitliliği açısından Tekir, Kırlangıç, Barbun ve Çinekop’un yoğun olduğu ocak ayında, Lüfer, İstavrit, Palamut, Torik gibi yağlı balıklarında tercih edilmesi gerekmektedir. Doktorlar, özellikle Omega-3 açısından zengin olan bu balıkların ebeveyn ve çocuklar tarafından muhakkak düzenli aralıklarla tüketilmesi gerektiğini söylemektedir.

Şubat Ayı

Şubat hem sebze hem et açısından çeşitlenmenin bolca yaşandığı kış aylarından bir tanesidir. Hamsi, Gümüş, İzmarit, Mezgit, Kalkan, Mersin, Torik, Kefal, Kaya balığı, Levrek ve Çipura, balık reyonlarında ve Antalya balık restoranlarında yer alan balık vitrinlerinde sıklıkla göreceğimiz şubat ayı balıklarıdır. Bunların yanı sıra Tekir, iklimsel olarak en yoğun şubat ayında bulunmaktadır.

Mart Ayı

Mart ayında lezzeti ile pek çok farklı yemek çeşidi yapabileceğiniz balıklar; Gümüş, İzmarit, Mersin, Kalkan, Kaya Balığı, Levrek, Çipura, Mezgit, Kefal, Yayın Balığı ve Kalkan Balığıdır. Bu birbirinden nefis balıkları; fırın, ızgara ya da kızartma şeklinde, farklı pişirme teknikleri ile değerlendirebilirsiniz. Bu konuda unutmamanız gereken nokta, balığı çok fazla pişirerek yararlı olan vitamin ve minerallerin kaybedilmesini engellemek.

Nisan Ayı

Havaların ısınmaya başladığı, baharın habercisi çiçeklerin ortaya çıktığı nisan ayı aynı zamanda; Mersin, Morina, İzmarit, Kaya Balığı, Gümüş, Levrek, Çipura, Kefal ve Kaya Balığının zenginleştiği aylardandır. Bunların dışında nisan ayında eti oldukça lezzetli olan bir diğer balık çeşidi: Kalkan Balığıdır. Evde yapımı zor olabilecek bir balık türü olan Kalkan Balığını Antalya balık restoranlarında tercih edebilirsiniz.

Mayıs Ayı

Deniz ürünlerinin en fazla olduğu ay olarak bilinen mayıs ayında; Gümüş, Mersin, Mercan, Mezgit, İzmarit, Levrek, Kaya Balığı ve Kefal oldukça çeşitlilik göstermektedir. Bu balıkların dışında Istakoz, Barbun, Tekir, Dil Balığı, Yengeç tüketilebilen deniz ürünlerinin başında gelmektedir.

Haziran Ayı

Haziran, mayıs ayına oranla iklimsel sebeplerden dolayı balık çeşitliliğinin az yaşandığı aydır. Sıcaklık derecesinin yüksek olduğu Haziran ayında; Mercan, Akya, Kaya Balığı, Mersin, Sarıağız balıklarını tercih edebilirsiniz. Bunların dışında çiftlik balıklarından Somon, Çipura gibi alternatiflere de yönelebilirsiniz.

Sardalya ve İstavrit Zamanı

Temmuz Ayı

Sardalya ve İstavrit, temmuz ayının iki şanslı balığıdır. Temmuz özellikle bu iki balığın normal aylara göre lezzetinin en yüksek olduğu aydır. Bilindiği üzere bir etin yağ oranı ne kadar fazla ise lezzeti de o kadar güzeldir. Sardalya ve İstavrit ’in en yağlı olduğu dönem olan Temmuz’da keyifle tercih edebilirsiniz.

Ağustos Ayı

İstavrit, sıcak havaların esintilerini hissettiğimiz ağustos ayının en lezzetli balığıdır. Bu ayda oldukça yağlı olan bu balık, ızgara ile pişirilerek hem sağlıklı hem de kendi yağında lezzeti kaybolmadan tüketilebilir. Bu balıklar dışında; Sarıağız, Sarıkanat, Çinekop ve Palamut ağustos ayında tüketilebilecek diğer balık çeşitleridir.

Eylül Ayı

Eylül ayı Palamut ayıdır. Çeşitliliğinin ve lezzetinin en fazla olduğu bu ay Palamut balığını sofralarınızda gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Özellikle protein ve Omega 3 ihtiyacı olanlar için haftada iki kez tüketilmesi önerilmektedir.

Ekim Ayı

Havaların hafif hafif soğumaya başladığı Ekim ayı, balık reyonlarının en hareketli olduğu dönemdir. Bu ayda; Palamut, Orfoz, Trança, Levrek Barbun, Kılıç, Tekir gibi yağ oranı yüksek balıklar yemenizi öneririz.

Kasım Ayı

Kasım ayının şanslı olan balığı ‘Lüfer’dir. Antalya balık restoranlarında ve balık tezgahlarında sıklıkla görebileceğiniz bu lezzeti, farklı pişirme teknikleri ile hazırlayarak keyfini çıkarabilirsiniz. Diğer taraftan; Tekir, Kefal, Uskumru ve Sazan bu ay içerisinde tercih edebileceğiniz balık çeşitleridir.

Aralık Ayı

Hamsi, hangi ay daha lezzetlidir seslerini duyar gibiyiz. Aralık, hamsi balığı açısından en hareketli geçen, bol bol bulabileceğiniz kış ayıdır. Hemen hemen herkesin severek tükettiği Hamsi kızartmasının kokusu bu ayda evlerden burunlarımıza kadar gelir.

Yılın her ayı, farklı farklı balık çeşitlerine ev sahipliği yapmaktadır. Sizler için hazırladığımız bu yazımızı dikkate alarak balık seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

1 Comment

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir