somon balığı ve sebze

Tüm dünyanın sağlık yönünden ve psikolojik olarak son derece zor bir süreçten geçtiğini hepimiz biliyoruz. Beden sağlığımızı, bağışıklığımızı güçlendirerek korumanın yanı sıra birçok rahatsızlığın tetikleyicisi olan stresten korumak da oldukça önem taşımaktadır. Peki tüketildiğinde strese iyi gelen besinler nelerdir?

Hepimiz zaman zaman stresli dönemlerden geçsek de modern insanın gündelik hayatında çok fazla maruz kaldığı stres seviyesi zamanla kronik bir hale dönüşebiliyor. Hem vücut hem de ruhsal sağlığımız üzerinde olumsuz bir etkiye sebebiyet veren stresi tükettiğimiz gıdalarla yenmek mümkün.

Antalya Balıkevi olarak strese iyi gelen besinleri sizler için derledik. İşte vücudunuzun stres ile başa çıkmasına yardımcı olan gıdalar…

isviçre pazısı

İsviçre Pazısı

Kırmızı sapları ile ülkemizde yetişen semt pazarlarında görmeye alışkın olduğumuz pazılardan biraz farklı bir görünüme sahip olan İsviçre pazısı, yemyeşil yaprakları kırmızı gövdesi ile strese iyi gelen gıdaların en üstlerinde yerini alır.

İsviçre Pazısı, vücudunuzun strese verdiği tepkinin kontrolünde önemli bir rol oynayan magnezyum açısından son derece zengindir. Sadece 1 bardak (175 gram) pişmiş İsviçre pazısı, vücudumuzun ihtiyacı olan magnezyumun yaklaşık %36’sını içerir.

Magnezyum seviyesinin düşük seviyelerde olması, anksiyete ve panik atak gibi durumlarla yakından ilişkilidir. Ayrıca, kronik stres vücudunuzun magnezyum depolarının tükenmesine sebep olabilir. Bu yüzden özellikle stresli olduğunuz zamanlarda magnezyum içeren besinleri tüketmek, sağlığınıza olumlu katkıda bulunabilir.

Enginar, yüksek derecede konsantre bir lif kaynağıdır

Enginar

Enginar, yüksek derecede konsantre bir lif kaynağıdır. Ve özellikle bağırsağınızdaki yararlı bakterileri besleyen bir lif türü olması nedeniyle, prebiyotikler bakımından da oldukça zengindir. Özellikle hayvanlar üzerinde yapılan birçok çalışma, prebiyotikler bakımından zengin gıdaların tüketiminin stres seviyelerini düşürmeye, anksiyete ve depresyon riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Enginarlar ayrıca potasyum, magnezyum C ve K vitaminleri bakımından da oldukça yüksektir. Tüm bu mineral ve vitaminlerin vücudumuzda dengeli bir şekilde bulunması, stres kontrolü için son derece önemlidir. İçerdiği vitamin çeşitliliği bakımından zengin besinlere “Vitamin İçeren Besinler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

midye dolma

Midye ve İstiridye

Midye, istiridye ve diğer birçok kabuklu deniz ürünleri, içeriğinde bulunan taurin gibi mineraller ve amino asitler sayesinde, ruh halini iyileştirici özellikleri ile vücudumuzdaki dopamin seviyesini yükseltmeye yardımcı olur. Aslında yapılan birçok çalışma, taurinin antidepresan etkilere sahip olabileceğini göstermektedir.

Kabuklu deniz ürünleri, içeriğinde bulundurdukları B12 vitamini, çinko, bakır, manganez ve selenyum sayesinde neredeyse stresi yok eden yiyeceklerden sayılabileceği gibi, ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Japonya’da 2.089 kişi üzerinde yapılan bir çalışma, düşük çinko, bakır ve manganez alımını depresyon ve anksiyete semptomları ile yakından ilişkilendirmiştir.

Maydanoz

Maydanoz, antioksidan açısından oldukça zengin bir bitkidir. Antioksidan; serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız molekülleri nötralize eden ve oksidatif strese karşı koruyan bileşiklere denmektedir.

Oksidatif stres; depresyon, anksiyete gibi ruhsal ve psikolojik bozukluklar da dahil olmak üzere birçok hastalıkla yakından ilişkilidir. Araştırmalar, antioksidanlar açısından zengin bir diyetin stres ve anksiyeteyi önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Antioksidanlar ayrıca kronik stresi olanlarda sıklıkla yüksek olan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca maydanoz güçlü antioksidan özelliklere sahip sebze grubunda yer alması sebebiyle kronik stresi düşürmeye yardımcı olur.

Tahin

Susamdan elde edilen tahin, mükemmel bir duygudurum düzenleyici, dopamin ve serotanin deposudur. 25 genç yetişkinde 4 gün süren bir çalışmada, beslenme düzenine eklenen tahinin, hiç tüketmeyen kişilere oranla karşılaştırıldığında daha iyi bir ruh hali, azalmış anksiyete ve azalmış depresyon semptomlarına sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Düşük omega-3 alımı, anksiyete ve depresyon ile yakından ilintilidir

somon balığı

Yağlı balıklar

Uskumru, ringa balığı, somon, sardalye gibi yağlı balıklar, içerdiği omega-3 yağları ve D vitamini bakımından inanılmaz derecede zengindir. İçeriğindeki bu yağ ve mineraller sayesinde vücudumuzda bulunan ya da oluşabilecek stres seviyelerini azaltmaya, ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan gıdalar arasında yer alırlar.

Düşük omega-3 alımı, Batı popülasyonlarında artan anksiyete ve depresyon ile yakından ilintilidir. Ayrıca ruh sağlığının iyileşmesinde ve stresin kontrol altına alınmasında önemli bir rol oynar. Düşük seviyeler anksiyete ve depresyon riskinin artmasıyla ilişkilidir.

Ayçiçeği çekirdeği

Ayçiçeği tohumları zengin bir E vitamini kaynağıdır. Ayçiçekleri yağda çözünen besin grubunda yer almaları sebebiyle, güçlü bir antioksidan görevi görür ve ruh sağlığı için gereklidir. Ayçiçeği tohumları ayrıca magnezyum, manganez, selenyum, çinko, B vitaminleri ve bakır dahil olmak üzere diğer stres azaltıcı besin maddeleri bakımından da yüksektir.

Nohut

Nohut, magnezyum, potasyum, B vitaminleri, çinko, selenyum, manganez ve bakır dahil olmak üzere stresle mücadele eden, çeşitli vitamin ve mineral  grubu arasında yerini alır.

Yapılan birçok araştırma sonucunda baklagillerin ruh haline olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Protein bakımından zengin diyetlerin içerisinde sıkça yer alması sebebi ile beyin sağlığını ve zihinsel performansı iyileştirmeye yardımcı olabileceği de diğer pozitif katkıları arasında bulunur.

9.000’den fazla kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, baklagiller gibi bitkisel gıdalar bakımından zengin bir Akdeniz diyetini tercih edenlerin, işlenmiş gıdalar açısından zengin tipik bir Batı diyetini izleyenlere göre daha iyi bir ruh hali içerisinde oldukları, günlük hayatlarında daha az stres yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Bitter çikolata

Beslenme rutininize biraz bitter çikolata eklemek de kaygı seviyenizi düşürmek, stresi hafifletmek için yararlı olabilir. Bitter çikolata, beyin fonksiyonuna fayda sağlayabilecek antioksidanlar olan flavonoller içerir.

Yapılan bir çalışmaya göre, iki hafta boyunca günde iki kez %74 bitter çikolata tüketen bireylerde, katekolaminler ve kortizol gibi anksiyete ile ilişkili stres hormonlarının seviyelerinde gerileme gözlemlenmiştir. Bitter çikolata yemenin serotonin seviyelerini artırdığı da gösterilmiştir. Bu da kaygıya yol açan stresi azaltmayı sağlayarak, neredeyse stresi yok eden yiyecek grubunda yer almalarını sağlar.

Yine yüksek stresli bireyler üzerinde yapılan bir çalışmada, katılımcılar iki haftalık bir süre boyunca her gün 40 gram bitter çikolata tükettikten sonra önemli ölçüde daha düşük stres seviyeleri bildirmişlerdir.

Antalya’nın en iyi restoranlarından Antalya Balıkevi ailesi olarak strese iyi gelen besinleri sizlerle paylaştık.  Bağışıklığımızı güçlendirirken, ruh sağlığımıza olumlu katkıda bulunabilecek besin gruplarına beslenme rutininizde yer verebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir