safranlı karides

Safran, keskin ve aromatik tada sahip saymakla bitmeyecek faydası bulunan baharat çeşitlerinden bir tanesidir. Yemeklere farklı bir lezzet katmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu safranın, aynı zamanda dikkatli ve kararında kullanılması gerekmektedir. Acı ve keskin bir tadı bulunan bu baharat, fazla kullanıldığı takdirde yemeklerinizin lezzetini bozarak sizi rahatsız edebilir.

Doğu’dan gelen güzellik

Safranın ortaya çıkış hikayesine bakmadan önce nasıl bir bitki olduğunu tanıyalım. Anavatanı Güneybatı Asya olan Safran, süsengiller ailesinden gelen genellikle sonbahar aylarında çiçeklerini açan bir soğanlı kültür bitkisidir. Mor renge sahip bu bitki, genellikle 30 santim boylarına kadar büyüyebilmektedir. Sarı rengine sahip safran baharatını görenler, bitkinin mor renginde olan çiçeklerine oldukça şaşırmaktadır. İtalya, İspanya, Fransa ve İran gibi ülkelerde yetiştirilen safran, Türkiye’de Safranbolu şehrinde bulunmaktadır. Safranbolu denildiği zaman akla gelen veya Safranbolu’ya gidildiğinde alınacaklar listesinde muhakkak yer verilen şeylerin başında gelmektedir.

Safran diğer baharatlara oranla yüksek bir maliyete sahiptir. Bu nedenle yemek tariflerinde çok sık adını görmez ve duymayız. Fakat kullanıldığı yemeklerin lezzetini de oldukça farklılaştırdığını görmezden gelmemeliyiz. Özellikle et çeşitlerine ve et ile yapılan pek çok yemeğe yakıştırılmaktadır. Rengi ile girdiği yemeklere iştah kabartıcı bir görünüm vererek hem lezzeti hem de görselliği ile ön plana çıkan bu baharat, yemeklerde farklı tat dokuları arayanlar için biçilmiş kaftandır.

Deniz ürünlerinin vazgeçilmez baharatı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi et çeşitlerine oldukça yakıştırılan Safran, deniz ürünleri ile yapılan yemeklerde de sıklıkla tercih edilen baharatların başında gelmektedir. Özellikle karides ile bir araya getirilerek yapılan ve tadanların unutamadığı Safranlı Karides, favoriler arasında uzun zamandır yerini almaktadır. Karides, farklı baharat ve lezzet dokuları ile zor bütünleşen bir deniz mahsulüdür. Farklı sebze çeşitleri ya da baharatlar ile dikkatli kullanılması gereken bu lezzetten, ortaya sevilmeyecek bir tat çıkması muhtemeldir. Safranlı Karides, kötü sonuçlanmış bir lezzet ününe sahip olmamakla birlikte nefis lezzeti ile herkesçe duyulmuş bir tanınırlığa sahiptir. Antalya’nın en iyi restoranlarında sık sık ismini işittiğimiz Safranlı Karides, aynı zamanda Antalya Balıkevi’nin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olmuştur. Usta ve işinde başarı elde etmiş mutfak şeflerine sahip Antalya Balıkevi, Safranlı Karides için pek çok olumlu dönüş aldıklarını belirterek, ağırladıkları misafirlerin sipariş listesinde sıklıkla gördüklerini söylemektedirler.

Masanıza güveç tabağında cızır cızır sesi ve enfes kokusu ile gelen bu lezzetin tadına baktığınızda ufak çaplı bir lezzet şokuna girebilirsiniz. Taze taze karideslerin yumuşacık pişmiş etiyle, safranın harika tadının bütünleştiğini bu lezzet ile görebilir, tadabilir ve koklayabilirsiniz. Safranlı Karides, seçenekler arasında kararsız kalanlar için enfes bir ara sıcak tercihi olacaktır. Söyleyeceğiniz ana yemek çeşitleri ile uyumu yakalayabilir, bu harika lezzete sahip ara sıcağı, gönül rahatlığı ile seçebilirsiniz. Gün boyu taze lezzetler ortaya çıkaran ve Antalya’nın en iyi restoranlarından biri olan Antalya Balıkevi, Safranlı Karides severler için güzel bir tercih noktası olacaktır.

Tereyağı ile yapılan ve sıklıkla; Pul biber, karabiber, kekik gibi herkesçe bilinen baharatların kullanıldığı Klasikleşmiş Karides ’in dışında, oldukça farklı bir lezzete sahip Safranlı Karides, Damak tadını geliştirmek isteyenler için tadılması gereken bir yemektir. Özellikle baharatlı yemeklerden hoşlanıyorsanız bu lezzeti kaçırmamalısınız. Romantik bir buluşma masasında, arkadaşlar ile çıkılan rakı sofralarında veya aile üyeleri ile toplanılmış akşam yemeklerinde söylenen Safranlı Karides, rengi ve tadı ile ortamı güzelleştiren nefis lezzetlerdendir. Size tavsiyemiz, Antalya’nın en iyi restoranları hangisi denildiği zaman akla gelen ilk isimlerden biri olan Antalya Balıkevi’nde Safranlı Karides yemeden ayrılmamanız.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir