mutfak aletleri seti

Akıllı ve basit pişirme, iş için doğru araçları gerektirir. Her şeyi ilk gün satın almaktansa, hayatınızı çok daha kolay hale getirecek bir temel malzeme stoğunu yavaşça oluşturabilirsiniz. Bir mutfak malzemeleri dükkanına girdiğinizde, geniş bir alet ve güzellik koleksiyonuyla karşılaşacaksınız. Peki, acemi bir ev aşçısıysanız hangi mutfak aletleri setine ihtiyacınız var? Mutfağınız için temel pişirme koleksiyonu, evde sağlıklı ve lezzetli yemekler hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Dolabınızda en gerekli pişirme aletlerine sahip olmak hayatınızı çok kolaylaştıracaktır. Mutfak dünyası her zaman şık, modaya uygun ve heyecan verici mutfak gereçleriyle ortaya çıksa da bu, iyi yemek pişirebilmek için her birini satın almanız gerektiği anlamına gelmez. Aslında, lezzetli yemekler pişirmeye başlamak için ihtiyacınız olan en temel araçları satın almanız yeterli olacaktır.

Tam olarak hangi araçlarla başlayacağınızı bilmenize yardımcı olmak adına, sizin için bir temel mutfak aletleri listesi oluşturduk. Bu liste, temel pişirme aletlerinin kullanımlarını açıklar ve acemi aşçılar ve şefler için mükemmel bir rehberlik görevi görür.

Anlattığımız bu mutfak aletleri seti ile hemen hemen her şeyi pişirebilecek ve mutfaklarınızda harikalar yaratmaya başlayabileceksiniz!

Yapışmaz tavalar

mutfak aletleri

Yumurta ve krepler en iyi yapışmaz yüzeyde yapıldığından, her evin kahvaltı görevi için yapışmaz bir tavaya ihtiyacı vardır. Aynı zamanda etleri kızartmak, sebzeleri sotelemek ve sos yapmak için kullanılabilen çok yönlü bir tavadır. Yüzeyde aşındırıcı olmayan aletler kullanmaya dikkat edin! Bizler paslanmaz çelik tavayı seviyoruz. Sizlere önerimiz iki parçalı bir set satın almanızdır. Bu iki tavaya sahip olmanızı sağlar ve aynı anda iki şeyi pişirmenizi mümkün kılar.

Bıçaklar

Yemek yapıyorsanız, mutlaka bıçak kullanacaksınız. Sadece bir bıçak için paranız ve yeriniz varsa, bir aşçı bıçağı satın alın. Kör bıçaklar kaygan ürün üzerinde kaymaya meyillidir ve etkili bir şekilde kesmek için daha fazla kuvvet gerektirirler. Bu bıçağı yemek hazırlığınızın %90’ında kullanacaksınız. Bu nedenle güzel bir tane alın ve ona iyi bakın.

Bununla birlikte, farklı amaçlara hizmet ettikleri için tırtıklı bir bıçak ve soyma bıçağı almanızı tavsiye ederiz. Tırtıklı bıçaklar domatesleri ve ekmeği kolaylıkla dilimlemenizi sağlar ve soyma bıçakları daha hassas işler için size yardımcı olacaktır.

Karıştırma kaseleri

Her mutfağın, tüm malzemelerinizi düzenlemenize yardımcı olacak bir dizi hazırlık kasesine ihtiyacı vardır. Eğer alırsanız iç içe konulan kaseleri tercih edebilirsiniz. Bu şekilde yerden tasarruf sağlarsınız. Yemek pişirmek için tam olarak hazır olmayan malzemeyi kapatmak adına ise kapağı olan kaseler kolaylık sağlayacaklardır.

Ancak cam kase veya metal karıştırma kaselerini tercih edin. Plastik kaseler kokuları tutar ve sağlık açısından kullanılması tavsiye edilmemektedir. Aynı zamanda yemeğinizin formunu tutması daha zordur ve şekillerini kaybetmesini sağlar.

Çok amaçlı tencereler

mutfak aletleri listesi

Tencere söz konusu olduğunda herkesin kişisel tercihleri ​​vardır ancak başlamak için büyük, pahalı bir set satın almak yerine, ihtiyaç duyduğunuz ayrı ayrı tencereler satın alabilirsiniz. Yola çorba tenceresi, sos tenceresi ve ana yemek tenceresi ile başlayabilirsiniz.

Süzgeçler

Her mutfağın haşlanmış makarna ve sebzeleri süzmek için basit bir süzgece ihtiyacı vardır. Konserve fasulyeleri ve taze yıkanmış sebzeleri süzmek için de kullanılır. Süzgeç, makarnayı süzmek, meyve ve sebzeleri yıkamak, mercimek, fasulye gibi baklagilleri ayırmak ve durulamak için olmazsa olmazdır.

Salata kurutucusu

Marul kurutmak için bir süzgeç yeterli olabilir. Ancak salata kurutucusu çok daha etkilidir. Salata sosları hala ıslak olan marullara yapışmakta zorlanır ve insanlar su dolu salatalar ile zor anlar yaşarlar. Salata kurutucusu sorunlarınızın cevabıdır. Çünkü saniyeler içinde sudan kurtulmanıza ve kâğıt havlulardan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Ölçüm bardakları

mutfak aletleri nelerdir

Ölçü kapları mutfaklarda ve günlük yemek pişirme sırasında kullanmak için kesinlikle çok önemlidir. Kurutulmuş malzemeleri ve az miktarda sıvıyı ölçmek için 4 parçalı bir set bulundurmanızı sizlere tavsiye ederiz.

Tahta kaşıklar

Tahta kaşıklar mutfakta kullanabileceğiniz en iyi mutfak aletlerinden biridir. Çünkü ısıyı aktarmazlar ve tavaların yüzeyini çizmezler. Aynı zamanda fiyatları ile de bütçe dostudur. Sizlere tavsiyemiz olabildiğince tahta kaşık kullanmanızdır.

Küçük ve büyük bir çırpma teli

Çırpma telleri sizi hızlandıracak aletlerden bir tanesidir. Kaşık ile alabileceğiniz verimin çok daha fazlasını size verir. Pürüzsüz yemekler oluşturmanız için önerimiz; dip soslar ve yemek sosları için küçük bir çırpma teli ve unu havalandırmak, yumurtaları çırpmak için ise büyük bir çırpma teli kullanmanızdır.

Rende

Peynir, sarımsak, zencefil veya turunçgillerin kabuğu için her daim kullanışlı bir rendeye ihtiyacınız olacaktır. Keskin ve çok amaçlı rende alışverişi yaparak mutfaklarda harikalar yaratabilirsiniz. Rende kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta kesinlikle yavaş hareket etmenizdir.  Rendelerinizi dikkatli kullanmayı unutmayın!

Birkaç kesme tahtası

kesme tahtası

Çeşitli malzemeleri hazırlamak ve çapraz bulaşmayı önlemek için birkaç kesme tahtası bulundurmanızı öneririz. Etler ve diğer besin ürünleri için ayrı tahtalar kullanın. Et ürünleri için ayrı sebze ve meyveler için ayrı kesme tahtaları tercih edebilirsiniz. Ahşap, bambu veya plastik olup olmadıkları, temiz ve kuru tutmaktan daha az önemlidir. Kesme tahtalarınızı doğru temizlediğinizden ve kuruttuğunuzdan emin olun.

Ölçü kaşıkları

Malzemeleri “göz kararı” kullanmayı sevseniz bile, hassas ölçümlere ihtiyaç duyduğunuz zamanlar için bir dizi ölçü kaşığının bulunması kullanışlıdır. Özellikle tatlı tariflerinde daha fazla ihtiyaç duyulan ölçüm kaşıkları, doğru bir lezzet ortaya çıkarmak adına kullanılması tavsiye edilen mutfak aletlerinin başında gelir.

Yemek pişirme becerilerinizi geliştirmek ve çekmecelerinizi doğru şekilde doldurmak için ihtiyacınız olan tek şey, stratejik olarak seçilmiş mutfak aletleri setidir. Antalya Balıkevi olarak sizlere, mutfaklarda kullanılması önerilen doğru temel mutfak aletleri üzerine bilgilendirici bir yazı hazırladık.

Daha fazla bilgi almak adına bizlere sosyal medya adreslerimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir