Ispanakgiller ailesinden bir bitki olan deniz börülcesi, deniz kıyısına yakın yerlerde görülür. Birbirine çok benzer ve birbirinden zor ayırt edilir alt türleri bulunur. Tuz gölleri gibi bol tuzlu, suyun gel-git yaptığı yerlerde, sular çekildikten sonra yetişir. Deniz börülcesi tuzlu su içinde uzun süre yaşayamaz. Başka bir ifade ile tuzlu su bulunan denizlerin, göllerin içinde değil kıyılarında yaşar. Bu özelliği ile deniz yosunundan da ayrılır. Deniz börülcesi ekşi, tuzlu fakat oldukça lezzetlidir.

Deniz börülcesi sonbahara doğru denizin tuzunu iyice içine çekmesinden dolayı; daha çok ilkbaharda ve yaz mevsiminin başında tüketilir. Eğer sonbaharda toplanırsa 1 gün kadar tatlı suda bekletmek doğru olur.

Antalya’nın büyülü ortamında konuklarını ağırlayan Antalya Balıkevi’nin de soğuk meze olarak menüsünde yer verdiği deniz börülcesi, lezzetli ve sağlığa yararlıdır. Taze veya haşlanmış şekilde salata olarak tüketilen deniz börülcesinin işte hikayesi!

Besin içeriği bakımından zengin olan deniz börülcesi salatası ve daha fazla meze hakkında bilgi sahibi olmak adına, “Türk Mutfağının En iyi 6 Mezesi” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Deniz börülcesi en çok hangi bölgelerde görülür?

Deniz börülcesinin en çok görüldüğü yerler Kuzey Yarım Küre’dir. Avrupa, Güney Asya ve Güney Afrika’da yetişmektedir. Tuza dayanıklılığı nedeniyle denize doğru en fazla yayılabilen bitkilerdendir. Çamurlu ya da kumlu, tuzlu ve alkali toprakları sever. Fakat yetiştiği oranda yaygın olarak tüketilmemektedir. Deniz börülcesi tek başına milyonlarca kişiyi besleyebilecek kadar çok ve besin değeri yüksek bir bitkidir. 

Avrupa’da yaygın olduğu yerler; Baltık Denizi, Atlas Okyanusu ve Akdeniz kıyılarıdır. Bunun yanında tuzlu göllerin kıyılarında da yetişir.

Türkiye’de ise en çok Gökova’da görülür. Aksaray, Ereğli, Burdur, Tarsus, Tuz Gölü ve çevresinde rastlanır.

Deniz Börülcesinin Faydaları

Deniz börülcesi sağlıklı miktarda A vitamini, kalsiyum, demir ve iyot içerir. İyot, tiroidinizin işlevi için özellikle önemlidir ve birçok gıdada bol miktarda bulunmaz. Bu da deniz börülcesini beslenme programınızda değerli bir katkı haline getirir. Deniz börülcesinin besin içeriği, vücudunuzda serbest radikallerin neden olduğu hasarı önleyen ve hatta iltihabı azaltan bir antioksidan görevi görür. Bu ayırt edici sebze aynı zamanda protein bakımından da yüksektir.

Mineraller açısından oldukça zengin ve A, B1, B15, C vitaminleri içeren deniz börülcesi aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Mineral açısından zengin

Deniz börülcesi, tuzlu sulardaki bütün mineralleri kendi bünyesinde barındırdığından dolayı oldukça faydalıdır. İçeriğinde; magnezyum, iyot, sodyum, potasyum, kükürt, fosfor, demir, çinko, kalsiyum ve bakır gibi mineraller yüksek miktarda bulunur. Guatr rahatsızlığı olan kişiler için çok önemli olan iyot bakımından da zengindir. İçerdiği tuz mineralleri tuz oranını dengeler.

Sindirim sistemini temizler

Deniz börülcesi çok yönlü içeriği ile idrar yollarını, sindirim sistemini temizler. Ayrıca bunların fonksiyonlarını da destekler. İdrar söktürücü özelliği enfeksiyonlardan ve vücutta su tutulumundan korumaya yardımcı olur. Sodyum ve kükürt maddeleri içeren deniz börülcesi, mesanede yaşanan enfeksiyonlu sağlık sorununda vücudun ihtiyacı olan mineralleri sağlamada etkilidir.

Sodyum içerir

Deniz börülcesi, sodyum açısından oldukça zengin bir besindir. Bu özelliği ile vücuttaki suyu dengeler. Vücut için kritik olan birçok işlev, hücreler sodyum ihtiyacını karşıladıklarında yerine getirilir. Böylece daha sağlıklı bir bünye oluşur. Deniz börülcesi sodyum ve klorürü doğal yollardan almak için en doğru besinler arasındadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Deniz börülcesi, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı koruma oluşturur. Bunu içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve amino asitler sayesinde yapar. Özellikle de vücudun vazgeçilmezi olan C vitamini bakımından zengin olması, deniz börülcesini bağışıklık sisteminin dostu haline getirir.

Yüksek lif içerir

Deniz börülcesi yüksek lif yapısından dolayı vücuttaki sindirim problemlerine iyi gelir. Tüm vücudun özellikle solunum ve üreme sistemlerinin sağlığını korur. Lif içeriği zengin ürünlerle beslenmek mide, böbrek ve bağırsak sağlığı için oldukça fayda sağlar. Bununla beraber kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemi sorunları yaşanmaz. Metabolizmanın çalışma hızı artırılarak, kilo verme süreci desteklenir. Uzun süre tokluk hissi vermesi sayesinde zayıflamak daha da kolay hale gelir. Deniz börülcesi sirkeli ya da tatlı bol suda iyice yıkanmalıdır.

Hücreleri yeniler

Deniz börülcesi hem vücut hücrelerini hem de cilt hücrelerini yeniler. Bu özelliği sayesinde cildin daha güçlü ve parlak görünmesine katkı sağlar. Ayrıca karaciğer için mükemmel bir besindir. Birikmiş olan iltihaplı hücreleri yok eder.

Peki, nasıl saklanır?

Deniz börülcesini buzdolabında, nemli bir kâğıt havluya sarılı bir şekilde saklayabilirsiniz. Bu şekilde yaklaşık bir hafta boyunca dayanabilir. Biraz canlılığını yitirmeye başlarsa, buzlu suda yenileyin. Bu da yemek pişirmek için kullanışlı olacaktır. Temizlenmesi zor olabileceğinden, 5-7 dakika boyunca haşlamanızı ve ardından rengini korumak ve pişirmeyi durdurmak için buzlu bir suda şoklamayı öneririz.

Deniz Börülcesi Nasıl Hazırlanır?

deniz börülcesi salatası

Bu eşsiz bitki genellikle haşlanmış bir şekilde deniz börülcesi salatası olarak balık sofralarınıza renk ve lezzet katar.

1 demet deniz börülcesi çamurdan arındırılıp, iyice yıkanır. Uygun bir tencerede su kaynatılır ve temizlenmiş börülceler suyun içerisinde 5-7 dakika kadar haşlanır. Ardından rengini korumak adına buzlu soğuk suyun içine koymak gerekir. 4-6 dakika sürenin sonunda kılçıklarından ayıklanır. Bu işlem için sap kısmının biraz ilerisinden tutup çekmeniz gerekir. Böylece içindeki kılçık dışarı çıkacaktır. 

Sosu hazırlamak için; zeytinyağı, limon ve ezilmiş sarımsakla bir karışım hazırlanır. Deniz börülceleri bu sosla tatlandırılarak yenir. Arzu edenler içerisine domates, nar ekşisi ve balzamik sirke de ilave edebilir.

Salatalar, deniz börülcesi sebzesinin parladığı yerlerdir. Ancak onları doğranmış ve patates salatasına eklenmiş, tavada kızartılmış, sotelenmiş ve balık veya kabuklu deniz ürünleri için yatak olarak kullanılmış olarak da tercih edebilirsiniz. 

Antalya Balıkevi olarak biz de menümüzde yer alan ve çok tercih edilen “Grida Izgara”yı sotelenmiş deniz börülcesi eşliğinde servis ediyoruz. Usta şeflerimizin hünerli ellerinde hayat bulan bu eşsiz lezzet, misafirlerimizin beklentilerini fazlası ile karşılıyor.

Tüketirken dikkat edilmesi gereken noktalar!

Deniz börülcesi tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle mevsiminde taze olarak seçtiğiniz deniz börülcesi bünyesinde yüksek oranda tuz barındırır. Bu nedenle yüksek tansiyon problemi olan kişiler mutlaka doktora danışarak dikkatli bir şekilde tüketmeliler. Deniz börülcesi diğer tüm besin maddelerinde olduğu gibi aşırı tüketilirse bazı alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Önerilen miktardan fazla tüketmemek önemlidir.

Yanında neler tüketilebilir?

Deniz ürünleri ve balık yemekleri, deniz börülcesinin yanında bütünleyici lezzet olarak yer alabilirler. İçeriğinde bulunan vitamin değerleri ve mineraller sayesinde sağlıklı gelişimi destekleyen deniz börülcesini beslenme programınıza eklemenizi tavsiye ederiz.

deniz börülcesi nasıl yapılır

Antalya Balıkevi olarak, özenle hazırlanan ve her biri tazeliği hedef almış deniz kokan lezzetleri, dünya standartlarında sizlere sunuyoruz. Menümüzde yer alan “Deniz Börülcesi Salatası ve Grida Izgara” da sizlere sıra dışı bir lezzet deneyimi sunuyor. Antalya’nın büyülü ortamında konuklarını ağırlayan Antalya Balıkevi’nde, kendinizi bu muhteşem lezzetlere teslim edebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir