İlgiyle izlenen MasterChef Türkiye yarışması 22 Aralık Çarşamba akşamı ekrana gelen son bölümünde Antalya’ya konuk oldu. Haftanın ikinci dokunulmazlık oyununda kırmızı takım ve mavi takım, dokunulmazlık mücadelesi verdi. MasterChef Antalya bölümünde yarışmayı Mehmet Yalçınkaya ve Somer Sivrioğlu sundu. Somer Sivrioğlu ”Turizmin ve güneşin başkenti seracılığın doğası tarımı ve gastronomisiyle ünlü Antalya’dayız.” dedi.

Antalya’ya konuk olan MasterChef’te menüde Antalya bölgesine özgü yöresel yemekler yer aldı. ‘Antalya yemekleri’ konseptinde yarışmacılardan bağ salatası çorbası, biber frigya dolması, taratorlu tekir tava, şiş köfte ve piyaz ve şilofta hazırlamaları istendi. Hazırlanan yemeklerin tadımını ve puanlamasını ise birbirinden özel dokuz konuk yaptı. Konukların tadımı sonrasında verilen oylarla dokunulmazlığı kazanan takım belli oldu.

 

Gastronomi ve Antalya deyince Antalya Balıkevi olmadan olmaz. MasterChef Antalya bölümüne Antalya Balıkevi Kurucusu ve Yöneticisi Özge Kadıoğlu da jüri üyesi olarak katıldı. Antalya ve balık kültürü üzerine konuşan Özge Kadıoğlu “Balık kültürü Antalya’da son derece gelişmiş durumda ve bununla ilgili çok fazla işletmemiz var. Turizm şehri Antalya’yı ziyaret eden turistlerin özellikle tercih ettiği, damak tadını sevdiği balık ve meze kültürümüz var. Biz de bu kültürün içerisinde çok severek yer alıyoruz. Antalya’ya bu katkıyı sağlamaktan mutluyuz.” Dedi.

 

 

 

 

Antalya’nın köklü restoranı Antalya Balıkevi Şubat 2019 yılında Özge Kadıoğlu tarafından devir alınarak yeni bir anlayışla, yeni bir bakış açısıyla “YENİDEN” sloganıyla hayat buldu. Deniz cenneti ülkemizin en güzel balıklarını en taze haliyle sunan Antalya Balıkevi, alanlarında uzmanlaşmış şef ve aşçılarıyla Akdeniz mutfağı ve dünya mutfaklarının en seçkin deniz ürünleri ve mezelerini, sağlıklı ve lezzetli bir şekilde misafirlerinin beğenisine sunuyor.

Özge Kadıoğlu kimdir? Ankara’da doğan Özge Kadıoğlu Antalya Balıkevi’nin kurucusu ve yöneticisidir. 1998 yılı Gazi Üniversitesi Mimarlık bölümü mezunudur. 2001 yılında Antalya’ya yerleşerek, 18 yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nde mimar olarak Antalya’nın ve bölgenin kültürel mirasının gelecek nesillere aktarılabilmesi için etkin çalışmalar yaptı. Başarılarla dolu 21 yıllık meslek hayatından sonra, 2019 yılında Antalya’nın en köklü ve en özel restoranlarından biri olan Antalya Balıkevi’ni devir alarak gastronomi dünyasına adım attı. Evli ve iki çocuk annesi olan Özge Kadıoğlu’nun amacı, deniz kokan lezzetler ile Antalya’ya kaliteli bir imza bırakmak…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir