antalya balıkevi covid onlemleri

Antalya Balıkevi olarak uyguladığımız koruyucu ve geliştirici sağlık hizmeti önlemlerimize ilişkin çok önemli bilgileri, İş Yeri Hekimimiz Nurgül Ağar açıkladı.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Nurgül Ağar. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2009 yılında mezun oldum. 11 yıldır pratisyen hekim olarak çalışıyorum ve 3 yıldır da iş yeri hekimliği yapmaktayım.

Antalya Balıkevi Covid-19 riskini önlemek için ne gibi önlemler aldı? Hijyen uygulamalarından bahsedebilir misiniz?

covid onlemleri

Etkin önlemler alma doğrultusunda çalışan herkese Covid-19 ve bulaşma yollarıyla ilgili eğitim verildi. Bilgilendirme kapsamında ne yapmaları veya yapmamaları gerektiğinin farkında olmaları sağlandı. Covid-19 virüsüne karşı koruma amaçlı tüm çalışanlar maske kullanıyor. Gerekli her noktaya hijyen stantları yerleştirildi, kapı girişine ve her masaya el dezenfektanı konuldu. Maskesiz işletmeye kimse alınmıyor. Restorandan içeri giren tüm personelin ve misafirlerin ateş ölçümü yapılıyor. Masa araları sosyal mesafe göz önünde bulundurularak en az 1,5 metre mesafe olacak şekilde ayarlandı. Yemeklerden korona bulaşır mı? sorusu en çok endişe duyulan konular arasında yer alıyor. Bulaşıkların yüksek sıcaklıkta yıkandıktan sonra temas olmadan doğrudan müşteriye iletilmesi çok önemli. Her zaman büyük bir titizlikle bu duruma özen gösteriliyor. Her gece mutfağın her noktasında 360 derece dezenfektasyon yapabilen UV kullanılarak dezenfeksiyon işlemi uygulanıyor.

Personelin sağlığını korunmaya yönelik ne gibi tedbirler alındı? Bu anlamda iş yeri özelinde ne gibi bilgilendirmeler sunuyorsunuz?

koronavirüs el yıkama

Sağlık Bakanlığının tavsiyeleri doğrultusunda gerekli temizlik ve hijyen standartları en üst seviyeye çıkarıldı. Çalışanların çalışma saatlerinde de sosyal mesafe kurallarına dikkat etmeleri ve yakın temasta bulunmamaları önerildi. Ekipman, araç, gereçlerin ortak kullanımı önlendi. Uygulamalı etkin maske kullanımı ve Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında atık yönetimi eğitimi gerçekleşti. Hijyen konusunda farkındalıkları artırıldı. Bu doğrultuda maskesiz çalışmamaları ve işyeri ortamına girmeden ve çalışma süresince belli aralıklarla en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla ellerini sıklıkla yıkamaları konusunda bilgilendirme yapıldı. Olası hapşırık, öksürük durumunda ağızlarını kâğıt mendille ya da dirsek içiyle kapatarak daha sonra ellerini sabun ve su ile yıkamaları gerektiği anlatıldı. Ortak alanlarda klima kullanılmaması, çalışan personelin giyinme alanlarının havalandırılması, her kullanım sonrasında temizlenmesi gerektiği konusunda uyarılar yapıldı.

Personelin kullanacağı koruyucu donanımların özellikleri nasıl olmalıdır?

Kullanacakları cerrahi maskelerin tek kullanımlık olmasını, mümkünse telli olmasını önerdik. Böylece yüze yapışarak daha iyi koruma sağlayacaktır. Eğitimler sırasında maskenin doğru kullanımı ve el hijyeni çalışanlara anlatıldı.

Salgın nedeniyle personelin periyodik sağlık muayeneleri yapılıyor mu?

Antalya Balıkevi tüm personelinin periyodik muayeneleri yapıldı. Bazı tetkikler istendi. Kronik hastalığı olanlar belirlendi.

Covid-19 hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Korona virüs ailesi geniş bir aile. Bu ailede oluşan bir mutasyon sonucunda ortaya çıkan covid-19 ilk defa bu ölçekte bir salgına sebep oldu. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen salgın hakkında sosyal medya aracılığıyla büyük bir bilgi kirliliği yaşandı.  Yaşanan sanal kirliliğe sağlık personeli dahi inanarak halk sağlığı açısından riskli veya zararlı olabilecek yöntem ve öneriler yayılabiliyor. Solunun yolları enfeksiyonlarında olduğu gibi covid-19 hakkında da bulaşma solunum salgılarıyla gerçekleşiyor ve damlacık bulaşması deniyor. İnsanlar öksürük ve hapşırıkla solunum salgılarını küçük sıvı damlacıkları şeklinde havaya yayıyorlar. Bu damlacıklar havada kısa sürede asılı kalıyor daha sonra yüzeye iniyor ve bu cansız yüzeyde bir müddet daha bulaşıcı olarak kalabiliyor. Yüzey temizliği ve elleri sıklıkla yıkamak yüzeyde kalan bu bulaştırıcı damlacıkların yayılımına engel oluyor.

Covid-19 hakkında doğru bilinen yanlışlara gelecek olursak;

  1. Sarımsaklı su, alkol, çeşitli antiseptik gargaralar gibi sıvıların boğaz ya da burun mukozasına uygulanması koruyucu değildir. Bu uygulamalar mukoza bütünlüğünü bozarak virüslerin bu bölgede tutunmasını kolaylaştırabilir. Ayrıca virüsler bildiğimiz çok çeşitli antibiyotiklerle ölmez. Covid-19’u öldüren özgü bir ilaç şu an için bulunamadı. Ama yine de kullanılabilecek deneysel aşamada olan ilaçlar bulunuyor. Bu ilaçların olgu bildirimlerinden olumlu sonuç alınmakta olduğu ve hastalık süresini azalttığı bunun neticesinde de yoğun bakımdan çıkışı kolaylaştırdıkları anlaşılmaktadır.
  2. Sıcak uygulama, sauna, nem ya da soğuk uygulama virüsleri yok edemez. Çok sıcak ya da çok soğuk bölgelerde de covid-19 insanları hastalandıracak potansiyele sahip oluyor.
  • Virüslerin canlı olarak kalabilmesi için canlı hücrelere ihtiyacı vardır. Uzaktan satın alınan ürünlerle ya da kargo ile bulaşma olasılığı zayıftır. Covid-19 plastik, çelik, karton üzerinde kısa zamanda canlı kalabiliyor. Özellikle market alışverişleriyle gelen ürünlerin 1-2 saat ev dışında bekletilmesi ile bulaşma olasılığı azalır.
  1. Maskenin tek başına koruyuculuğuna güvenmek yanlıştır. Maske ile birlikte sosyal mesafe dediğimiz 1,5 metreyi korumamız şart. Sarılma-tokalaşma- öpüşme gibi sosyal yakınlaşma eylemlerini yapmamamız gerekir.
  2. Eldiven takan bir kişinin korunduğunu düşünerek kendini daha güvende hissetmesi ve kirlenmiş eldivenleriyle her yere dokunması diğer insanlar için risk oluşturacaktır. Ellerin sık sık su ve sabunla en az 20 saniye süreyle yıkanması yeterlidir.
  3. Evcil hayvanlarımızın ya da sokak hayvanlarının insandan insana bulaşma kabiliyetini kazanmış korona virüsü bulaştırmada herhangi bir rolü yoktur. Yine de temas sonrası ellerimizi yıkamamız faydalı olacaktır.

Virüsler Yemeklerden Bulaşmaz

Yemeklerden korona bulaşır mı? Bunun olmaması için alınan önlemler nelerdir?

Servis kaşıkları ve tabaklara herkes tarafından temas olduğu için açık büfenin riskli olduğuna yönelik ortak bir görüş var. Bu durum insanların yemeklerden korona bulaşır mı? sorusunu sıklıkla sormasına neden oluyor. Bulaşıklar yüksek sıcaklıkta yıkanırsa tabak, çatal, kaşık riskli görülmüyor. Fakat yüksek sıcaklıkta yıkandıktan sonra bunların herkes tarafından temas olmadan doğrudan müşteriye iletilmesi çok önemli.

Son olarak ne eklemek istersiniz?

Mümkün olduğu kadar evde kalın. Gerekmedikçe dışarı çıkmayın. Çıkmak zorunda kalırsanız maskenizi takın ve sosyal mesafenizi koruyun. Yaşlılarınızı ve kronik hastalığa sahip kişileri koruyun. Yakınlarınızdan duyduğunuz ya da internetten okuduğunuz her bilginin doğruluğuna inanıp etrafa yaymayın. Paniğe kapılmayın, ruhunuzu rahatlatacak uğraşlar edinmeye ve uygulamaya çalışın. Son olarak da bedensel hijyeninize dikkat edin.

Teşekkür ederim.

Leave a Reply

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *