Hafif diyet yemekleri

Yaygın beslenme tavsiyeleri hepimizin zaman zaman kafasını karıştırabilir. Antalya’nın en iyi restoranlarından Antalya Balıkevi olarak, sizin için hafif, lezzetli diyet yemekleri hazırlarken dikkat edilebilecek noktaları derledik.  Hazırladığımız ipuçları size sağlıklı bir diyetin nasıl planlanacağını, nasıl keyifli hale getirileceğini ve diyete nasıl bağlı kalacağınızı göstermeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı Diyet Ne Demek?

Sağlıklı beslenme planı, katı sınırlamalar, gerçekçi olmayan bir şekilde zayıf kalmaya yönelik veya kendinizi sevdiğiniz gıdalardan mahrum bırakmak gibi davranışları oluşturmaz. Bunun yerine bilindiğinin aksine, iyi bir diyet programı, içerisinde bulunan hafif, lezzetli diyet yemekler sayesinde size daha fazla enerji vermeli, sağlığınızı iyileştirmeli ve ruh halinize olumlu katkıda bulunmalı. Yani, sağlıklı beslenmenin aşırı derecede karmaşık ve zor olması gerekmez.

En önemlisi beslenme düzeniniz

Gerçek şu ki, yapılan araştırmalara göre bazı besinlerin ruh hali üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bilinse de en önemlisi genel beslenme düzeninizdir. Sağlıklı bir diyetin temel taşı, mümkün olduğu kadar işlenmiş gıdanın gerçek gıdayla yer değiştirmesidir.  Doğal yiyecekler tüketmek, düşünme, görme ve hissetme şeklinizde büyük bir fark yaratabilir.

Bu basit ipuçlarını kullanarak, vücudunuz için olduğu kadar zihniniz için de iyi olan lezzetli, çeşitli ve besleyici bir beslenmenin nasıl oluşturulacağını öğrenebilirsiniz.

sağlıklı beslenme planı

Sağlıklı Beslenmenin Temel İlkeleri

Kimi diyetler aksini önerebilirken, sağlıklı beslenmek ve bu hali sürdürebilmek için diyetlerimizde hepimizin protein, yağ, karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral dengesine ihtiyacı vardır. Aslında diyetinizden belirli yiyecek kategorilerini çıkarmanız gerekmez, bunun yerine her kategoriden en sağlıklı olanlarını seçmeniz gerekir. Protein size harekete geçmeniz ve hareketi sürdürmeniz için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi verirken aynı zamanda ruh hali ve bilişsel işlevlerinizi de destekler.

Çok fazla protein böbrek hastalığı olan insanlar için zararlı olabilir. Ancak yapılan son araştırmalar, çoğumuzun özellikle yaşlandıkça, daha yüksek kaliteli proteine ​​ihtiyaç duyduğumuzu açıkça gösterir. Bu durum daha fazla hayvansal ürün yemeniz gerektiği anlamına gelmez. Her gün çeşitli bitki bazlı protein kaynakları, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel proteini almanızı sağlayabilir.

Yağ

Vücudumuza aldığımız tüm yağlar aynı değildir. Kötü yağlar diyetinizi bozup, belirli hastalıklara yakalanma riskini artırabilirken, iyi yağlar beyninizi ve kalbinizi korur. Omega-3 gibi sağlıklı yağlar, fiziksel ve duygusal sağlığınız için hayati öneme sahiptir. Diyetinize daha sağlıklı yağlar eklemek, ruh halinizi iyileştirip, sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.

Lif

Lif içeriği yüksek yiyecekler (tahıllar, meyveler, sebzeler, kuruyemişler ve fasulye) kalp hastalığı, felç ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca cildinizi iyileştirmeye ve hatta kilo vermenize de katkıda bulunur.

Kalsiyum

Kalsiyum eksikliği, osteoporoza yol açmanın yanı sıra yeterince alınmaması durumunda; anksiyete, depresyon ve uyku bozukluklarına da sebep olabilir. Yaşınız veya cinsiyetiniz ne olursa olsun, diyetinize kalsiyum yönünden zengin yiyecekleri dahil etmelisiniz. Kalsiyumun yanında magnezyum, D ve K vitaminlerini almak da çok önemlidir.

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar, vücudumuzun ana enerji kaynaklarından biridir. Ancak çoğu, şekerler ve rafine karbonhidratlardan ziyade; rafine edilmemiş karbonhidratlardan (sebzeler, tam tahıllar, meyveler) gelmelidir. Beyaz ekmek, hamur işleri, nişasta ve şekeri kesmek; kan şekerinde ani artışları, ruh hali ve enerjide dalgalanmaları ve özellikle bel çevrenizde yağ birikmesini önler.

Sağlıklı Bir Diyete Geçiş Yapın

Günlük yaşam rutininizde sağlıklı bir diyet yapmak için sevdiğiniz yiyeceklerden uzak durmak zorunda değilsiniz. Sevdiğiniz yiyeceklerin sağlıklı alternatiflerini tercih edebilirsiniz. Her şeyi bir anda değiştirmek zorunda değilsiniz. Bu genellikle sadece aldatmaya veya yeni diyet planınızdan vazgeçmenize yol açar.

Daha iyi bir yaklaşım, bir seferde birkaç küçük değişiklik yapmaktır. Hedeflerinizi mütevazı tutmak, büyük bir diyet revizyonundan mahrum veya bunalmış hissetmeden uzun vadede daha fazlasını başarmanıza yardımcı olabilir. Sağlıklı bir diyet planlamayı, beslenme programınıza günde bir kez salata eklemek gibi küçük, yönetilebilir adımlar olarak düşünün. Küçük değişiklikleriniz alışkanlık haline geldikçe, daha sağlıklı seçenekler eklemeye devam edebilirsiniz.

Hafif lezzetli diyet yemekleri

Sağlıklı beslenme konusunda kendinizi sürekliliğe hazırlayın

Sağlıklı beslenme konusunda sürdürülebilirlik kazanmak için işleri basit tutmaya çalışın. Daha sağlıklı bir diyet, karmaşık olmak zorunda değildir. Örneğin, kalori saymakla aşırı derecede ilgilenmek yerine, diyetinizi renk, çeşitlilik ve tazelik açısından farklılaştırmayı deneyebilirsiniz. Paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan kaçınmaya ve mümkün olduğunca daha taze malzemeleri tercih etmeye odaklanın. Hafif, lezzetli diyet yemekleri hakkında yazılmış tarifleri keşfedin.

Evde daha fazla yemek pişirmek, yediklerinizi kontrol etmenize ve yemeğinize tam olarak ne girdiğini daha iyi izlemenize yardımcı olur. Bu sayede daha az kalori alırsınız. Aynı zamanda kendinizi yorgun, şişkin ve huzursuz hissetmenize neden olabilecek etkilerden de korunmuş olursunuz.  Depresyon, stres ve anksiyete semptomlarını şiddetlendirebilecek kimyasal katkı maddeleri, ilave şeker ve paketlenmiş yiyecekler gibi sağlıksız yağ tüketmenizin önüne geçersiniz.

Doğru değişiklikler yapın

Diyetinizdeki sağlıksız yiyecekleri azalttığınızda, onları sağlıklı alternatiflerle değiştirmek önemlidir. Tehlikeli trans yağları sağlıklı yağlarla değiştirmek (kızarmış tavuğu ızgara somonla değiştirmek gibi) sağlığınız üzerinde olumlu bir fark yaratacaktır. Bununla birlikte, hayvansal yağları rafine karbonhidratlarla değiştirmek de kalp hastalığı riskinizi azaltmaz ve ruh halini iyileştirmez.

Etiketleri okuyun

Üreticiler, sağlıklı olduğunu iddia eden yiyecekler de dahil olmak üzere, paketlenmiş yiyeceklerde genellikle büyük miktarlarda şeker veya sağlıksız yağ saklarken, yiyeceklerinizin içinde ne olduğunun farkında olmak önemlidir.

Yemek yedikten sonra nasıl hissettiğinize odaklanın

Yemek yedikten sonra ne hissettiğine odaklanmak, sağlıklı yeni alışkanlıklar ve tatlar geliştirmeye yardımcı olacaktır. Yediğiniz yiyecekler ne kadar sağlıklı olursa, yemekten sonra kendinizi o kadar iyi hissedersiniz. Ne kadar çok abur cubur yerseniz, kendinizi rahatsız, hasta veya enerji tükenmiş hissetme olasılığınız o kadar artar.

sağlıklı beslenme

Bol su tüketin

Su, atık ürünler ve toksinlerden oluşan sistemlerimizin temizlenmesine yardımcı olur. Ancak çoğumuz susuz kalmış bir yaşam geçirerek, yorgunluk, düşük enerji ve baş ağrısı hissetmeye maruz kalırız. Bol su tüketmek, daha sağlıklı yiyecek seçimleri yapmamıza da yardımcı olur.

Antalya’nın en iyi restoranı Antalya Balıkevi’nde, birbirinden leziz, taze ve hafif lezzetler, usta şeflerin hünerli ellerinde hayat bulur. Sağlıklı, kaliteli malzemelerle besin değerleri korunurken, yemek keyfi bir üst noktaya taşınır. Gelin, özenle bir araya getirdiğimiz lezzetlerimizin tadını çıkarın!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir